konu resim

40 Yaş Sonrası Gebelik Tehlikeli mi?

Yazar : admin Tarih : 16 Nisan 2018 Pazartesi Kategori : Genel

40 Yaş Sonrası Gebelik Tehlikeli mi?

40 Yaş Sonrası Gebelik Tehlikeli mi?

Geçmiş yıllarda, kız çocukları henüz 18-20 yaşına geldiğinde evlenme çağına geldiği düşünülür, erkenden anne olması arzu edilirdi. Oysa günümüzde, evlilik yaşı hem kadınlar hem erkekler için 30 yaş sonrasına atılmıştır. Evlilik öncesinde, eğitimini tamamlayan kariyer basamaklarını hızla çıkan gençler, 35 yaş sonrasında aile kurmak ve çocuk sahibi olmak için karar alır. Tıbbi olarak, 40 yaş sonrası doğum yapmanın riskleri vardır. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler, ileri yaşlarda gebelikler için erken tanı yöntemleri geliştirmiş, sağlıklı bir bebek sahibi olma olanağı yaratmıştır. Fakat geç gebeliklerde, bazı önlemler almak gerekir. 40 yaş sonrasında gebe kalmak isteyen kadınların, başarılı bir gebelik için alması gereken önlemler şu şekilde sıralanabilir.

Gebelik öncesi kadın doğum uzmanı ile görüşmek; 35-40 yaş sonrasında, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların çıkması mümkündür. Bu hastalıkların varlığı, gebeliği tehlikeye sokar. Yine rahim ve yumurtalıkların sağlıklı olup olmadığı gibi detayların araştırılması için, 40 yaş sonrası gebelik öncesi ön muayene şarttır.

Doğurganlığı artırmak için besin takviyesi almak; 40 yaş sonrasında, hamile kalmak çok daha zordur. Özellikle uzun süre doğum kontrol yöntemleri kullanan kadınların, gebelik için tedavi olması gerekebilir. Yumurtlama oranını artıran bazı ilaçların yanında, günlük beslenme tarzında yapılan bazı değişiklikler, gebeliğin çok daha sağlıklı gelişmesi için imkân yaratacaktır.

Stres gebe kalmaya engeldir; yoğun strese neden olan zor bir hayat tarzı, gebelik öncesinde ve gebelik esnasında sorunlar çıkartır. Stres nedeni ile hamile kalamayan birçok kadın mevcuttur. Yine gebelik esnasında yoğun strese maruz kalan anne adaylarının, kromozomsal doğum kusurları ile karşılaştığı veya prematüre bebek dünyaya getirdiği kanıtlanmıştır. Bu sebeple, 40 yaşından sonra çocuk sahibi olmaya karar veren ailelerin, stresten uzak yaşaması önerilir.

 

 

 

Henüz yorum yok.