konu resim

Diş Çıkartan Bebeği Rahatlatmak İçin

Yazar : admin Tarih : 10 Nisan 2018 Salı Kategori : Kadınca

Diş Çıkartan Bebeği Rahatlatmak İçin

Diş Çıkartan Bebeği Rahatlatmak İçin

7.ayda başlayan diş çıkartma dönemi, bebekler için oldukça zor bir süreçtir. Bu sebeple ilk dişlerin mümkün olduğu kadar geç çıkmaya başlaması temenni edilir. Diş çıkartma esnasında; ateşlenme, enfeksiyon hastalıkları ve huzursuzluk görülmesi normaldir. Bebeğin gelişimini etkileyen diş çıkarma döneminde, bazı erken belirtiler başlar. Diş çıkartma belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Bebeğin damak bölgesinde kaşıntı; sürekli elini ağzına götüren ve eli ile damaklarını kaşıyan bebek, diş çıkartma dönemine girer.

Bebeğin salyasının akması; tükürüğünü yutmakta zorlanan bebeğin, çenesinden akan salyalar, diş çıkartma döneminin başladığına işaret eder.

Bebeklerde sebepsiz ağlama nöbetleri; dişlerin ilk patlama döneminde bebekte aşırı huzursuzluk başlar. Çenesindeki ağrı ve kaşıntı nedeni ile gece uykusuzluğu, ağlama nöbetleri sıkça görülür.

Diş çıkartan bebeklerde iştahsızlık; damağındaki kaşıntı nedeni ile mama alamayan bebek, açlık nedeni ile daha fazla ağlama nöbeti geçirir.

Diş Çıkartan Bebeği Rahatlatan Öneriler

Diş çıkartma dönemi, bebekler için bir hayli zordur. Bu dönemde doktordan yardım almak gerekir. Fakat diş çıkartan bebeği rahatlatmak için, evde yapılabilecek bazı doğal yöntemler mevcuttur.

  • Diş çıkartma döneminde damaklarda kaşıntı ve ateş oluşur. Bölgeyi rahatlatmak için buzdolabından çıkmış havuç, elma gibi sebze ve meyveleri bebeğin eline vermek gerekir. Meyveler ile hem diş etlerini kaşıyan hem suyundan beslenen bebek, kısa bir süre rahatlayacaktır.
  • Karanfil yağı, ağrı dindirici özelliği ile bilinir. Bir damla karanfil yağını, bir damla zeytinyağı ile karıştırıp, diş çıkartan bebeğin damaklarına elle masaj yapmak gerekir. Fakat bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için, uygulama öncesi elleri iyice dezenfekte etmek önemlidir.
  • Diş çıkartma döneminde olan bebeğin, parmaklarını ısırması kaçınılmazdır. Parmak ısırma, zamanla parmak emme alışkanlığına dönüşebilir. Bebeğin elini ağzından çekmeye çalışmak faydasız olacaktır. Bu sebeple buzdolabında soğutulan bir bez ile bebeğin diş etlerine masaj yapmak gerekir. Anlık rahatlama sağlayan bu yöntem, bebeğin uykuya geçmesini de kolaylaştırır.
  • Diş çıkartma dönemindeki bebeklere, birkaç saat ara ile ağrı kesici vermek gerekir. Böylece damak bölgesinde oluşan sızı ve ateşin önüne geçilebilir.

 

 

 

Henüz yorum yok.