konu resim

Regl Dönemi Kız Çocuğuna Nasıl Anlatılır?

Yazar : admin Tarih : 09 Nisan 2018 Pazartesi Kategori : Kadınca

Regl Dönemi Kız Çocuğuna Nasıl Anlatılır?

Regl Dönemi Kız Çocuğuna Nasıl Anlatılır?

Ergenlik dönemi, hem kız çocukları hem erkek çocukları için oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte ailesinden yeterli desteği gören çocuk, vücudundaki değişiklikleri çok daha kolay şekilde kavrar. Ergenliğe; erkek çocuklardan daha erken giren kızlar, ilköğretimin son yıllarında adet kanamaları ile karşılaşır. Önceden çocuğu adet dönemi konusunda bilgilendirmeyen ailelerde, ansızın görülen kanama panik yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kız çocuklarını, hemcinsi olan annelerinin adet kanaması konusunda bilgilendirmesi gerekir. Yalnızca regl kanaması başladığı anda yapılabilecekler konusunda bilgi edinmek isteyen çocuk, gelecek yıllarda bu kanamanın sebeplerini de merak etmeye başlar. İlköğretimin son yıllarında başlayan, cinsel eğitim ise anne-babaya çok fazla ihtiyaç duymadan sorularının cevabını bulma olanağı yaratır.

Adet döngüsünün süresi, kanama başladığında alınacak önlemler, kanama miktarı ve kanamanın kaç gün süreceği gibi sorulara cevap vermek, çocuğun ilk etapta korkularını yenmesini sağlayacaktır. Adet kanaması ile birlikte; kasıklarda ağrı ve gerginlik olabileceği çocuğa önceden bildirilmeli, bu dönemde temizliğin önemi anlatılmalıdır Kanama başladığı anda yapılabilecekler konusunda bilgi sahibi olan kız çocuğu, sakin şekilde gerekli önlemleri alabilir.

Adet Kanaması Çocuğa Nasıl Söylenir?

İnsan gelişiminin evreleri arasında yer alan ve doğurganlık döneminin başladığını işaret eden regl, çocuğa tüm açıklığı ile anlatılmalıdır. Yumurtalıklarda her ay 14 gün süre ile hareketlenme olduğu, yani yumurtaların rahme inerek, döllenmeyi beklediği ve döllenme gerçekleşmediği takdirde, 14 günün sonunda adet kanaması ile yumurtaların dışarı atıldığı uygun bir anlatım şekli olabilir. Ayrıca, çantada düzenli olarak pet taşımanın önemi çocuğa bu aşamada belirtilmeli, her an tedbirli davranması gerektiği konusunda bilgilendirme yapılmalıdır.

Anne ve babası boşanmış veya her hangi bir nedenle babası ile yaşamak zorunda kalmış çocuklarda, regl dönemi ile ilgili bilgi, baba tarafından verilebilir. Fakat çocuğun kendini rahat hissetmesi açısından, bu bilgiyi bir kadından alması önerilir. Bu gibi durumlarda, teyze veya hala gibi, çocuğa yakın olan kişilerden yardım istemek mümkündür. Regl dönemi hakkında bilgi verecek kişinin, çocuğun sevdiği ve güvendiği birinin olması, çok büyük önem taşır.

 

 

Henüz yorum yok.