konu resim

Yakın Geleceğin Ulaşım Araçları

Yazar : admin Tarih : 15 Nisan 2018 Pazar Kategori : Genel

Yakın Geleceğin Ulaşım Araçları

Yakın Geleceğin Ulaşım Araçları

Teknolojinin gelişmesi, sağlıktan ulaşıma birçok alanda yenilikleri beraberinde getirmektedir. Özellikle uzak mesafeleri yakınlaştırmak amacı ile geliştirilen ulaşım araçlarının birçoğu hava araçlarıdır. Farklı gezegenler arası yolculuk hayali ile üzerinde çalışmalar yapılan havayolu araçlarının yanı sıra süper hızlı trenler, asla dengesini kaybetmeyen motorlar üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. 14-15 saat süren ülkeler arası mesafeleri kısaltmak için çalışılan veya şehir trafiğine karışmadan işe gitmek için üzerinde çalışma yapılan geleceğin ulaşım araçları şu şekilde sıralanabilir;

  • Elon Musk’un hayali roketle yolculuk; iş hayatındaki gelişmeler nedeni ile ülkeler arası seyahatler oldukça yoğundur. Fakat 14-15 saati bulan uçak yolculuğu oldukça yorucudur. Uzak mesafeleri kısaltmak için 27000 km hıza çıkacak roketler geliştirmek için yoğun çalışmalar yapan Elon Musk, atmosferin üzerinden uçarak dünyadaki her hangi noktaları 1 saat içinde yol alabilme hayali kuruyor. Çılgın iş adamı olarak nitelendirilen girişimci, hayalinden pekte uzak görünmüyor.
  • Uçan bisiklet ve arabalar; günümüzde çalışmaları devam eden uçan bisiklet ve arabalar, denge kaybı yaşamadan 1 metreye kadar çıkabilmektedir. Kısa süre içinde mesafenin artırılması hedeflenmektedir.
  • Ultra yüksek hızlı trenler; diğer ulaşım araçlarına göre çok daha erken hayatımıza girmesi muhtemel olan yüksek hızlı trenlerin 500 km hıza çıkması hedeflenmektedir. Ülkemizde kullanılan ve saatte 250 km hıza çıkan hızlı trenlerin saatte 500+ km hıza çıkması şehirler arası yolculuğun dakikalar içinde tamamlanmasını ifade eder. Yani zamanla başka semte geçer gibi ülke içi seyahat etmek mümkün olacaktır.

Henüz yorum yok.