konu resim

Yaramaz Çocuk Eğitimi

Yazar : admin Tarih : 12 Nisan 2018 Perşembe Kategori : Genel

Yaramaz Çocuk Eğitimi

Yaramaz Çocuk Eğitimi

Ailesinin istemediği her türlü davranışı yapan ve uyarılara kulak asmayan çocuk, yaramaz olarak nitelendirilir. Aşırı hareketli olan yaramaz çocuklar ile iletişim kurmak zordur. Çünkü çocuğu uyarmak pek işe yaramaz. Yaramaz çocuğu olan ailelerin en sık yaptığı hata ise cezalandırma yöntemi ile çocuğu eğitmeye çalışmaktır. Oysa yaramaz çocuk ceza verme yöntemi ile eğitildiğinde, eskisinden çok daha hırçın bir hale gelir. Çocuk davranışları ilk olarak ailesine, sonra yaşadığı çevreye göre şekillenir. Doğduğu andan itibaren ailesinde gördüğü tepkileri taklit ederek büyüyen çocuk, arkadaş edinmeye başladığı anda arkadaşlarından farklı bilgiler edinir. Bu sebeple doğumdan başlayarak çocuğun her anında, doğru örnek olmak ve doğru kurallar koymak gerekir.

Çocuklar Dikkat Çekmeye Çalışır

Birden fazla çocuğu olan ailelerin çocukları, çok daha yaramazdır. Bunun sebebi, kardeşleri ile daha fazla ilgilenildiğini düşünen çocuk, ailesinin dikkatini çekmeye çalışır. Kızma eylemi ile karşılaşsa dahi kendisine yönlenilmesi onun için büyük bir başarıdır. Bu sebeple ilgi kardeşler arasında doğru paylaştırılmalıdır. Küçük olan ile daha fazla ilgilenmek gerektiğini düşünen aileler, büyük çocuğa yeterli zamanı ayırmadığında sorunlar yaşanması kaçınılmazdır.

Çocuklar Takdir Bekler

Yaramaz çocuk eğitiminin en önemli unsuru, doğru anda yapılan takdir duygusudur. Yanlış hareketinde kolaylıkla eleştirilen ama doğru hareketinde takdir almayan çocuk, zamanla uyarıları duymayacak her geçen gün biraz daha hırçınlaşacaktır. Oysa çocuğu yanlış hareketinde uyardığınız kadar, doğru hareketinde takdir etmek ve doğru davranışa teşvik etmek gerekir.

Çocuk Kendisine Güvenildiğini Hissetmek İster

Yaşı küçük çocuklar için, ufacık bir eleştirinin daha büyük önemi vardır. ‘’Sen çok yaramazsın veya sen kötü çocuksun’’ gibi söylemler, sevilmediğini hissettirir. Oysa ‘’ben sana güveniyorum’’ gibi çocuğa cesaret veren söylemler, ailesinin kendisinden beklentileri olduğunu hissettirir. Çocuğun, kendine güven duymasını ve dış ortamda çok daha cesaretli ve başarılı olmasını sağlar.

Çocuk Anne Babayı Taklit Eder

Henüz dış ortam ile tanışmayan çocuk, ailesinde gördüğü hareketleri uygular. Gerektiğinde durumu kurtarmak için ufak yalanlar söyleyen annenin çocuğu, yalan söylemenin yanlış olmadığını düşünür. Yine küfürlü konuşan babanın çocuğundan, kibar olması beklenemez. Yaramaz çocuk eğitiminin ilk aşaması, ailenin kendi davranışlarını gözden geçirmesi ve kendi yanlışlarını düzeltmesidir.

 

Henüz yorum yok.